Köşe Profilleri Nedir?

Köşe profilleri, çeşitli alanlarda sık sık kullanılan bina ve yapıların en önemli unsurlarından bir tanesidir. Alçı yani delikli köşe profilleri ve kaba sıva yani baklava dilimli köşe profil çeşitleri bulunmaktadır. İhtiyaçlara göre söz konusu ürünlerden biri seçilerek ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması sağlanmaktadır. Peki, bu ürünlerin özellikleri ve birbirlerinden farkları nelerdir? Şimdi gelin, tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Alçı (Delikli) Köşe Profil

Alçı köşe profil çeşitleri iç mekanlar için brüt beton, tuğla, gaz beton gibi yüzeylerde kullanılmaktadır. makine ya da el ile uygulanabilen bu ürünler son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Alçı sıvı yüzey kısımları duvar ve taban dış köşeleri için uygun olan alçı köşe profiller keskin köşeler elde etmek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu ürünlerin genellikle alüminyum köşeler için de tercih edildiğini ifade edebiliriz.

Alçı köşe profiller ya da delikli profiller asma tavan, bölme duvar sistemleri için son derece uygun yapıda olan ürünlerdir. Köşelerin oldukça düzgün bir görünüme sahip olmasını sağlayan bu profiller darbe ve hasarlara karşı da korunaklı bir yapıdadır. Bu nedenle galvanizli sac profiller olarak da ifade edilmektedir. Söz konusu profiller kullanılırken dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır.

Alçı Köşe Profil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Depolama esnasında kullanılan bu profillerin düzgün bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Kuru ve düz alanlarda muhafaza edilmesi büyük bir öneme sahiptir.
  • Kapalı alanlarda uygulanacağında sıva köşe profillerinin iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.
  • Islak ve nemli alanlarda kullanılmamalıdır.

Alçı Köşe Profillerin Kullanım Alanları

Söz konusu ürünlerin kullanım alanları duvarlar ve kolon köşeleri şeklindedir. Hasarlara ve darbelere karşı son derece dayanıklı olan bu ürünler asma tavan kullanımında da tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra normal duvar köşelerinde de eşsiz bir görünüm ortaya çıkarır.

Kaba Sıva (Baklava Dilimli) Köşe Profil

Köşe profil çeşitlerinden bir tanesi olan kaba sıva köşe profil ya da baklava dilimli profiller, makineli ya da makinesiz bir şekilde uygulanabilmektedir. Çimento ya da alçı esaslı bir şekilde kullanılabilen bu profiller son derece yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Tıpkı alçı profillerde olduğu gibi asma tavanlarda kullanılabilen bu ürünler kolay kullanımı ve dayanıklı yapısı ile dikkat çekmektedir. Asma tavan sistemlerinin yanı sıra bölme duvar, oda geçişlerinin köşeleri, giydirme duvar sistemleri gibi terlerde de tercih edilmektedir. Özel yapı ve isteklere göre şekillendirilebilen bu ürünler farklı boyutlarda sizlere sunulmaktadır.

Köşe Profillerin Teknik Özellikleri

Firmamız tarafından sizler için sunulan köşe profillerin bazı teknik özellikleri vardır. Söz konusu teknik özellikler özetle aşağıdaki gibidir.

Kalınlık: 0,25 mm – 0,35 mm

Boy: Uzunluk, standart olarak 2700 mm’dir. Projenize talebinize uygun olarak 2000 – 3000 mm aralığında üretim yapılabilmektedir.

Köşe Profil Fiyatları

Köşe profil fiyatları projelerinde söz konusu ürünlerden birini kullanacak olan kişiler için önemli bir husustur. Alçı profiller ile baklava dilimli profiller arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra talep ettiğiniz sayıya göre de köşe profillerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle söz konusu ürünlerin fiyatları ile ilgili net bir şekilde bilgi verilmesi pek mümkün değildir. Bu ürünler ile ilgili fiyat teklifi almak için İzmir Torbalı Pancar bölgesindeki çelik üretim servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Demirsan Profil Metal olarak bu alanda uzun yıllardır faaliyet gösteren firmamız ile iletişime geçerek bu konuda detaylı bir şekilde bilgi alabilir ve ürünlerimizden yararlanabilirsiniz.


Lütfen Bekleyin
WhatsApp Teklif Al